اسیلاتور

اسیلاتور چیست؟

اسیلاتور یک ابزار در تحلیل تکنیکال است که بین دو مقدار ثابت مرتبط با قیمت دارایی، نوسان می‌کند.

 • کاربرد اسیلاتور در بازارهای مالی:
  • در بازار سهام و بورس، اسیلاتورها برای پیدا کردن نقاط ورود و خروج به سهم استفاده می‌شوند.
  • زمانی که قیمت‌ها در بازار بدون روند می‌شوند و در محدوده‌ای مشخص نوسان می‌کنند، اسیلاتورها محدوده‌های اشباع خرید و فروش را نشان می‌دهند.
  • آگاهی از این محدوده‌ها به تریدرها امکان می‌دهد تا نقاط ورود و خروج مناسب‌تری را برای سهم مربوطه در نمودار قیمتی پیدا کنند.
 • استفاده از اسیلاتور در بازار ارزهای دیجیتال:
  • در بازار ارزهای دیجیتال نیز از اسیلاتورها می‌توان استفاده کرد.
  • با توجه به نوسانات بیشتر در ارزهای دیجیتال، استفاده از اسیلاتورها به ترکیبی و مکمل با دیگر تحلیل‌های تکنیکال انجام می‌شود.

به طور خلاصه، اسیلاتورها ابزاری مفید برای تریدرها هستند تا نواحی اشباع خرید و فروش را در بازارهای مالی تشخیص دهند.

آموزش اسیلاتور

(volume) اندیکاتوری است که تعداد معاملات یا حجم معاملات  را در یک رنج قیمتی  و در یک بازه زمانی مشخص نشان می دهد . اما در اکثر مواقع معامله گران به دلیل ساده بودن این اندیکاتور استفاده ای از آن نمی کنند . در حالی که با استفاده از اندیکاتور volume سرمایه گذار می تواند سود خود را افزایش داده و همچنین ریسک معملات خودش را به حداقل برساند.

با تجزیه و تحلیل حجم معاملات (volume) امکان اینکه قوی بودن یا ضعیف بودن روند توسط معامله گر تخمین زده بشود ، وجود دارد. در نمودار قیمت حجم معاملات دو رنگ (سبز یا قرمز ) دارد، که رنگ سبز نشانه افزایش حجم معاملات نسبت به حجم قبلی بوده و رنگ قرمز نمادی از کاهش حجم معاملات نسبت به حجم معاملاتی قبل است. حجم دادوستدها معمولاً به صورت ستون های عمودی نشان داده می شود . البته این رنگ ها ممکن است در اندیکاتور ها و نرم افزار های دیگر معانی دیگری داشته باشند.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *