منوی دسته بندی

نکاتی پیرامون افزایش سرمایه

[vc_row][vc_column][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjI4MDQ0ODMzOTE2JTIyJTNFJTNDc2NyaXB0JTIwdHlwZSUzRCUyMnRleHQlMkZKYXZhU2NyaXB0JTIyJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuYXBhcmF0LmNvbSUyRmVtYmVkJTJGYW5SbVMlM0ZkYXRhJTVCcm5kZGl2JTVEJTNEODA0NDgzMzkxNiUyNmRhdGElNUJyZXNwb25zaXZlJTVEJTNEeWVzJTI2JTI2cmVjb20lM0Rub25lJTIyJTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNFJTNDJTJGZGl2JTNF[/vc_raw_html][/vc_column][vc_column][vc_column_text]

نکاتی پیرامون افزایش سرمایه

بسیاری از اوقات شرکت‌ها نیاز دارند نقدینگی جدیدی را تأمین کنند تا وضعیت سودآوری خود را بهبود بخشند. افزایش سرمایه یکی از راه‌های تأمین منابع مالی برای شرکت‌ها است. افزایش سرمایه در هر شرکت، با توجه به ساختار و پیچیدگی‌های آن شرکت می‌تواند متفاوت باشد که روش‌های مختلفی نیز دارد.
افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی به معنی افزایش اسمی میزان سرمایه ثبت شده شرکت است. به عبارت ساده‌تر، افزایش سرمایه به معنی افزایش تعداد سهام منتشره توسط شرکت‌های سهامی است.
 
اقدامات لازم برای افزایش سرمایه
افزایش سرمایه به هر روشی که بخواهد صورت بگیرد، دارای فرآیند مخصوص به خود است. هر شرکت پس از اینکه تصمیم به افزایش سرمایه گرفت باید این فرآیند را طی کند. در ادامه مراحل افزایش سرمایه را شرح می‌دهیم:
۱پیشنهاد از طرف اعضای هیأت مدیره
پس از تصمیم و پیشنهاد هیأت مدیره مبنی بر افزایش سرمایه به مجمع عمومی فوق‌العاده، آگهی «پیشنهاد هیأت مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در خصوص افزایش سرمایه» در سامانه کدال درج می‌شود. این آگهی شامل روش، ‌میزان و دلیل افزایش سرمایه است. در این مرحله برای انجام افزایش سرمایه،‌ سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و سایر سهامداران باید افزایش سرمایه را بپذیرند.
۲اعلام نظر حسابرس و بازرس قانونی
پس از درج آگهی پیشنهاد هیأت مدیره، حسابرس و بازرس قانونی باید در مورد طرح توجیهی افزایش سرمایه شرکت، نظر خود را اعلام کنند. نتیجه نظرات آن‌ها نیز در سایت کدال درج خواهد شد.
۳صدور مجوز
سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، ‌با بررسی مدارک در صورت عدم وجود مشکل، مجوز افزایش سرمایه را صادر می‌کند. این مجوز تحت عنوان «اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه» در سامانه کدال قرار داده می‌شود. پس از درج این آگهی٬ شرکت ۶۰ روز برای افزایش سرمایه فرصت قانونی دارد.
۴– برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده
در این مرحله، شرکت «آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده» را در سامانه کدال درج می‌کند. سهامداران شرکت جهت اعلام نظر می‌توانند در این مجمع شرکت کنند. در صورت تصویب افزایش سرمایه توسط سهامداران، «آگهی ثبت افزایش سرمایه» در سایت کدال قرار داده می‌شود.
معاملات نماد در تابلو، برای برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده متوقف می‌شود و پس از برگزاری نماد بازگشایی می‌شود. در صورت تصویب افزایش سرمایه٬ ‌نماد با قیمت جدید بازگشایی می‌شود.
 

دیدگاهتان را بنویسید