معاملات بلوکی

معاملات بلوکی و تاثیرات ان بر سهم

معاملات بلوکی، خرید و فروش یکجای حجم زیادی از سهام یک شرکت است که طبق ضوابط خود انجام می‌شود. این معامله با یک قیمت توافقی معین، میان خریدار و فروشنده، انجام می‌شود. قواعد مربوط به محدودیت حجمی و محدودیت قیمتی در معامله بلوکی، رعایت نمی‌شود.

برای کاهش تاثیر این نوع از معاملات بر قیمت سهام، این معاملات در بازاری خارج از بازار بورس یا فرابورس انجام می‌شوند. ضوابط معاملات‌ بلوکی‌ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌شود. در حال حاضر شرایط حداقلی تعریف شده برای این نوع از معاملات نمادهای بازار بورس و فرابورس به شرح زیر است:

  • برای نمادهای بازار بورس، حداقل ارزش معاملات در بازار بلوک ۲ میلیارد تومان تعیین شده است.
  • حجم هر معامله بلوکی سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت حداقل باید ۵۰ برابر آستانه بالای محدودیت حجمی هر سفارش در بازار عادی باشد.
  • حجم هر معامله بلوکی در بازار فرابورس با توجه به سرمایه پایه آن‌ها تعیین می‌شود.

فرآیند انجام معاملات بلوکی معمولاً در زمان معاملات بازار انجام می‌شود و سهم در دامنه مجاز قیمتی خود، معامله می‌شود. اطلاعات مربوط به این معاملات، به صورت روزانه و طی گزارشی توسط بورس منتشر می‌شود.

معاملات بلوکی معاملاتی هستند که در یک زمان خاص بروی تعداد زیادی از سهام معامله صورت میگیرد
این معاملات به دو دسته مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم می‌شوند .

این معاملات قطعا در روند سهم تاثیرات مثبت و منفی خواهند گذاشت که این تاثیرات برای سهامدار خرد مهم می باشد در این ویدیو به چند مورد از این تاثیرات اشاره کردیم که دیدن ان خالی از لطف نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *