[vc_row][vc_column][vc_raw_html]
[/vc_raw_html][vc_empty_space][/vc_column][vc_column][vc_column_text]

سرمایه گذاری چیست؟

واژه سرمایه‌گذاری می‌تواند دامنه وسیعی از فعالیت‌ها را شامل شود. این واژه می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری در گواهی‌سپرده، اوراق‌قرضه، سهام‌عادی یا صندوق‌های مشترک باشد.اگرچه کسانی که به صورت حرفه‌ای به سرمایه‌گذاری می‌پردازند از دارایی‌های دیگری، از قبیل گواهی‌خرید، برگ اختیار خرید و فروش سهام و دارایی‌های مشهود مانند طلا و اشیاء قیمتی برای انجام این کار نیز استفاده می‌کنند.سرمایه‌گذاری می‌تواند دارای درجات مختلف ریسک‌پذیری باشد و هر فردی، خواه شخصی با تحصیلات دانشگاهی و خواه یک شهروند عادی، می‌تواند با توجه به شرایط خود در این زمینه تصمیم بگیرد.

سرمایه گذاری چه اهمیتی دارد؟

• در علم اقتصاد و علم مالی

در علم اقتصاد سرمایه‌گذاری یعنی خرید کالایی که در حال‌حاضر مصرف نمی‌شود اما در آینده فرد به آن نیاز پیدا خواهد کرد و آن کالا برای او سودآور خواهد بود و در علم مالی به این معنی است که فرد یک دارایی‌مالی نظیر سهام را می‌خرد و پیش‌بینی می‌کند که آن دارایی‌مالی در آینده سودآور خواهد بود و قیمتش افزایش خواهد یافت،لذا با فروش به قیمت بالاتر سود خوبی به دست خواهد آورد.خانه‌ها، آپارتمان­ها­ و دیگر املاک که شما می‌خرید، اجاره یا تعمیر می‌کنید و دوباره می‌فروشید نوعی سرمایه‌گذاری هستند.‌‌‌‌‌‌‌‌‎‎‎‏البته خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید قدری متفاوت است،چرا که یکی از نیاز‌های اساسی شما را تأمین می‌کند.خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید نیاز شما به سرپناه را برآورده می‌کند و هرچند که ممکن است ارزش آن در طول زمان افزایش پیدا کند،اما نباید آن را با انتظار سوددهی خریداری کنید.

خرید طلا برای سرمایه گذاری

خرید طلا، جواهرات و نقاشی­های داوینچی همگی می‌توانند به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری مالکیتی درنظر گرفته شوند.به این شرط که این کالاها با این هدف که در آینده با قیمت بالاتر فروخته شوند خریداری شده‌باشند. فلزات گران‌بها و کلکسیون‌ها به دلایل مختلفی موارد خوبی برای پس­انداز نیستند، اما قطعا در زمره‌ی سرمایه‌گذاری­ها قرار می‌گیرند.درست مانند خانه، این احتمال وجود دارد که اقلام اشاره شده نیز از نظر فیزیکی آسیب ببینند، در نتیجه نیازمند مراقبت و هزینه‌ی نگهداری هستند که در آن صورت بدیهی است که از سود نهایی کم خواهد شد.

سرمایه گذاری کوتاه مدت

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت شامل سپرده‌ای است که به صورت نامحدود قابل واریز و برداشت باشد. این نوع سپرده سرمایه‌گذاری از جمله منابع ارزان قیمت محسوب می‌شوند.در سپرده‌های کوتاه‌مدت بانکی ، میزان سوددهی کمتر از یک سال می‌باشد. سپرده کوتاه‌مدت در هرزمانی قابل برداشت است. همچنین این حساب قابل افزایش و یا کاهش می‌باشد . با درخواست مشتری ، سود سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت ، به صورت ماهانه از طرف بانک واریز می‌شود. البته چنانچه این نوع سپرده پیش از یک ماه برداشت شود هیچ سودی به آن تعلق نمی گیرد..

سرمایه گذاری بلند مدت

از طریق سپرده‌بلند مدت ، افراد سرمایه خود را به مدت طولانی و بلندمدت در بانک سپرده‌گذاری می کنند و ازاین طریق می‌توانند در فعالیت‌های بلندمدت شرکت کنند اما باید متذکر شد که برداشت به صورت نامحدود نبوده و فرد نمی‌تواند هر زمانی که بخواهد وجه سپرده خود را برداشت کند. در واقع می‌توان گفت که سپرده بلندمدت ، سپرده‌ای است که افراد به منظور سرمایه‌گذاری و دریافت سود بیشتر نزد بانک گذاشته و به میزان سرمایه خود در سود حاصل از سرمایه‌گذاری بهره‌مند می‌شوند.‌‌‎‎‍‌‎‏نوعی سپرده گذاری است که به مدت معینی مثلا دو ، سه ، چهار و یا پنج سال در بانک مورد نظر قرار داده شده و سود دریافت می کند.در حساب سپرده بلند مدت نمی تواند مبلغ سپرده گذاری شده را از یک بانک به بانک دیگر انتقال دهد.

آموزش های رایگان ما را دنبال کنید